Yeni yayınları e-posta olarak alabilirsiniz

13 Haziran 2017 Salı

Aspirin

Kan sulandırıcılar.

Her gün bir aspirin almak faydalıdır denir sıkça. Belki aspirin ilk yapıldığı dönemlerde günde bir tane almak o zamanlarda faydalı olabilirdi. Çünkü aspirin söğüt ağacından yapılıyordu. Ama artık ilaç firmaları hiç bir ilacı etken maddenin doğal formundan yapmıyor. Onun yerine gerçek molekülün sentetik taklidi yapılıyor. Elbette ki doğal olmadığı için sadece zarar veriyor. Çünkü vücut sentetik maddeleri hazmedemez.

Eğer firmayı zengin etmek ve vücudu çökertmek istiyorsanız günde bir aspirin almak iyi bir yöntem olarak düşünülebilir. Her ne kadar kimsenin böyle bir niyeti olmasa da bilinçsizce bunu yapan milyonlar var.


Belki çok acil durumlarda aspirin geçici olarak kullanılabilir. Ancak sürekli aspirin almak oldukça sakıncalı bir durum yaratır. Eklem sorunlarından romatizmal rahatsızlıklara, bağırsak sorunlarından damar sorunlarına kadar ve hatta kansere kadar pek çok duruma sebep olabilir.

Aspirin gibi ilaçlar söz konusu olunca konuşulan konu genellikle ağrı kesici ve kan sulandırıcı özellikleridir. Gerek aspirin, gerekse diğer ağrı kesiciler vücutta iyileşme sağlayan değil, sadece kişinin geçici olarak ağrı algısını önleyen ilaçlardır. Bunu da ağrıyı beyine iletmek için sorun yaşayan hücrenin ürettiği kimyasalın üretimini engelleyerek yaparlar.

Sorun yaşayan hücre burada bir sıkıntı var, haberin olsun dercesine Prostaglandin  adında bir kimyasal üreterek sinir uçlarını uyarır. Ama ağrı kesiciler hücrenin bu kimyasalı üretmesini engelleyerek beyne bu ağrı sinyalinin gidişini durdururlar. Yani bir çeşit ileri seviye demokrasi gibi bir şey. (: Evet, beyne sinyal gitmez ve ağrı algısı azalır. Ama bu en temelde bir belirtidir ve önemli olan oranın neden acıdığına kafa yormak ve altta yatan sorunu bulup çözüm üretmektir. Ancak insanlar açısından çözüm üretmek ya da ağrının sebebini ortadan kaldırmak değil, sürekli olarak ağrı kesicilerle ağrıyı baskı altında tutmak yolu tercih edilir. İnsanların bu yüzeysel düşünce şekli ilaç sektörünün hoşuna gittiği için piyasaya sürekli yeni ağrı kesici ilaçlar sürerler.

Aspirin de sanki en masum ilaçmış gibi pazarlanır ve hatta tv başta olmak üzere tüm medyada "her gün bir tane almak çok iyi gelir" gibi son derece tehlikeli cümleler kurulur doktorlar tarafından. Sürekli alınan aspirin ise vücudu daha da asidik hale getirerek gelecekteki başka ağrıların sebebini oluşturmak üzere vücutta birikmeye başlar. Çünkü aspirin bir asittir, aspirinin bir diğer adı asetilsalisilik asittir.

Esasında en temelde yapılan iş, kanı sulandırmak değil, insanların algılarını manipüle edip beyinlerini sulandırmaktır. Bu sayede doktorların televizyonlarda insanların gözünün içine baka baka söyledikleri yalanları gerçek ve sağlıklı bilgi olarak algılanmaya başlanır.

Aspirin ve onun gibi kan sulandırdığı iddia edilen ilaçların bu sulandırma işlemini yapmaları ise kanı gerçekten sulandırmaktan ziyade, sadece kanın yapısını bozarak tartışmalı bir kıvam yaratmaktır. Bunu da K vitaminin  çalışmasını önleyerek yaparlar. Oysa sağlıklı bir vücutta K vitaminin de gerekli olduğunu, onun da hayati bir rolü olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Bir insan doğal yollardan yani su içerek kanı sulandırmak yerine kanın yapısında bulunan yapıları devre dışı bırakarak geçici çözümlerle kanın yapısını bozmayı seçince uzun vadede bu durumun yaratacağı sorunları da biriktirmiş oluyor.

Ağrı kesiciler ve kan sulandırıcılar hayati tehlikesi olanlar için çok acil durumlarda kısa süreliğine kullanılabilir.  Ama bu tür ilaçları ömür boyu almak vücudu hasta etmekten başka da bir şey değildir.

Dikkat edin, çevrenizde uzun zaman boyunca her gün aspirin alan birileri varsa, mutlaka eklem, romatizma ya da damar problemleri yaşayan tiplerdir. İçinde su olmayan sentetik haplarla kanın sulandırıldığını düşünmek çok saçma ve bilimsel bir yanı da yok.

Her şeye rağmen anahtar kelime "kan sulandırmak" ise anlamanız gereken kanı sulunadırmaktır. Ama insanlara yeterince su içmenin yararlarından bahsetmek, ilaç firmalarına kar getirmeyeceği için bu konunun üzeri kapatılır ve doktorlar kullanılarak piyasaya sürülen ilaçların faydalarından bahsedilir. İnsan kanının da tuzlu olduğunu belirtmekte fayda var ki damarların ve kanın sağlıklı yapıda kalabilmesi kişinin yeterince su içmesine ve yeterince doğal tuz kullanmasına bağlı olduğu anlaşılsın. Zaten bunu yapan birinin kan akıcılığı normal olacağı gibi aynı zamanda vücuttaki ağrılarının nedeni de zamanla ortadan kalkacaktır.

Peki bunu nasıl yapmak lazım diye sorarsanız, şunu okumanızı tavsiye ederim. Ve makalenin sonundaki tarifi uygulayabilirsiniz. ALKALİ SU YAPIMI

Vikipediyi açamayanlar zenmate kullanabilir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder